R O Y A L P A R D A K H T
گیت هاب (GitHub) چیست؟, گیت هاب (GitHub) چیست؟

حتما شما هم در مورد اینکه این روزها سرمایه Github به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسید شنیده اید. این اتفاق باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران از سود هنگفتی بهره مند شوند. در این مقاله درباره گیت هاب توضیح میدهیم و مفصل به اینکه گیت هاب (GitHub) چیست؟ اشاره خواهیم کرد.

گیت هاب (GitHub) چیست؟

اما گیت هاب چیست و چرا توسعه دهندگان آن از این موضوع هیجان زده شده اند؟ شاید شنیده باشید که GitHub یک سرویس اشتراک گذاری و نشر کد است، یا شاید هم شنیده باشید گیت هاب شبکه اجتماعی برنامه نویسان است.  هر دو این تعاریف کاملا صحیح هستند اما هیچکدام نمی توانند ویژگی اصلی GitHub را توضیح دهند.

در قلب گیت هاب، Git به عنوان یک پروژه منبع باز لینوکس قرار دارد. متیو مک کالو یکی از گسترش دهندگان گیت هاب توضیح می دهد که Git مانند سایر سیستم های کنترل، امکان تجدید نظر و مدیریت و ذخیره پروژه ها را به عهده دارد. و وقتی برای ذخیره کد استفاده می شود می توانند مدیریت انواع پرونده ها و اسناد و پروژه های نهایی را به عهده بگیرد.

برخی از قسمت های پشتیبان Git، مانند CVS و Subversion دارای یک مخزن اصلی برای ارتباط سازی پروژه های ذخیره شده با یک پروژه است. مک کالو توضیح می دهد که وقتی یک توسعه دهنده یا برنامه نویس تغییراتی را بر روی کدی ایجاد می کند، آن تغییرات مستقیما روی کد اصلی ایجاد می شود. با استفاده از سیستم های کنترل نسخه توزیع شده Git اگر می خواهید یک پروژه را تغییر دهید، کل کدهای قبلی را در سیستم خود کپی کنید. شما تغییرات را بر روی نسخه ی موجود در کامپیوتر خود انجام داده و سپس تغییرات را در سرور اصلی و مرکزی GitHub ذخیره و بررسی نمایید. این تغییرات کوچک باعث می شود مشکلات کدها خیلی سریعتر پیدا شده و همچنین پیشرفت بیشتری داشته باشند.

گیت هاب و باز هم توضیحات بیشتر

حال می توان گفت GitHub یک سرویس میزبانی با یک سرور ذخیره سازی Git است، اما بسیاری از ویژگی های خاص خود را نیز دارد. در حالی که Git یک ابزار خط فرمان است، GitHub رابط گرافیکی مبتنی بر وب را نیز فراهم می کند.

هاب نیز به معنای منطقه یا شبکه مرکز فعالیت است. که کلمه GitHub را تشکیل می دهد.

گیت هاب همچنین این امکان را می دهد که یک کد از یک حساب کاربری را به حساب کاربری دیگر کپی کنید یا انتقال دهید. این به شما امکان می دهد تا به پروژه ای که دسترسی ندارید دسترسی پیدا کرده و تحت حساب خود آن را تغییر دهید. اگر تغییراتی را که می خواهید به اشتراک بگذارید، انجام دهید می توانید اعلانی به مالک اصلی ارسال نماید. سپس کاربر می تواند با کلیک روی یک دکمه تغییرات خود را با نسخه اصلی ادغام کند.

گیت هاب (GitHub) چیست؟, گیت هاب (GitHub) چیست؟
GitHub یک سرویس اشتراک گذاری و نشر کد است، یا شاید هم شنیده باشید گیت هاب شبکه اجتماعی برنامه نویسان است

این سه ویژگی و امکان درخواست و ادغام همان چیزی است که GitHub را بسیار قدرتمند می کند. بسیاری توضیح می دهند که قبل از GitHub اگر می خواستید در یک پروژه باز مشارکت کنید، مجبور بودید به صورت دستی کد منبع پروژه را بارگیری کنید، تغییرات خود را در کامپیوتر خود روی کد اعمال کرده و لیستی از تغییرات را انجام داده و سپس دوباره بارگیری و ارسال کنید. سپس گیرنده پروژه مجبور بود دوباره کدهای نوشته شده توسط یک غریبه را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرد که در آن تغییراتی اعمال خواهد کرد یا خیر!

شبکه گیت هاب

اینجا جایی است که تاثیر شبکه GitHub خود را نشان می دهد. هنگامی که در خواست تغییر کد ارسال می کنید، نگهدارنده پروژه می تواند نمایه و تغییرات شما را بررسی کند که توانایی شامل کمک های GitHub می شود. اگر کد شما پذیرفته شود، در سایت اصلی اعتبار دریافت می کنید و کد شما به نمایش در می آید. مانند رزومه ای است که به نگهدارنده کدها ارسال می شود تا اعتبار شما را تعیین کند. هر چه افراد و پروژه های بیشتری در GitHub وجود داشته باشد، یک ایده بهتر برای پروژه و مشارکت کنندگان به دست می آید. قسمت های مختلف کد را می توان به صورت عمومی نیز در گیت هاب مورد بحث و بررسی قرار داد.

علاوه بر مخازن ذخیره سازی عمومی و آزاد GitHub ، امکان استفاده از مخازن خصوصی برای ذخیره سازی نیز در این نرم افزار برای شرکت های مختلف به فروش می رسد. این ویژگی چیزی از ویژگی های گیت هاب کم نکرده است بلکه به آن اضافه کرده و آن را برای استفاده مفید تر در دسترس می گذارد. بدین ترتیب GitHub می تواند درآمد کسب کند و در این بازار متاسفانه تنها نیست.

گیت هاب (GitHub) چیست؟, گیت هاب (GitHub) چیست؟
در سال ۲۰۱۹ گیت هاب از محدود شدن این سیستم برای کاربران ایرانی خبر دارد. اما همچنان کاربران ایرانی می توانند با دسترسی به آی پی غیر ایرانی از خدمات آن استفاده نمایند

رقیب گیت هاب با نام BitBucket در سال 2010 وارد این عرصه شد. در اوایل سال جاری این شرکت سیستمی را راه اندازی کرد که قادر است مخازن خصوصی Git را با ویژگی های GitHub میزبانی کند. این شرکت ابزارهای همکاری توسعه دهنده ای همچون Jira  و ویکی Congluence را نیز برای فروش در سیستم خود عرضه می کند.

گیت هاب و استفاده از آن در ایران

مقاله گیت هاب (GitHub) چیست؟ را با توضیحاتی درباره استفاده از آن به پایان می بریم. گیت هاب یک شبکه اجتماعی محسوب می شود و در سال 2017 با داشتن بیش از 20 میلیون کاربر به عنوان یکی از بزرگترین منابع میزبانی کد در جهان شناخته شد. در سال 2019 گیت هاب از محدود شدن این سیستم برای کاربران ایرانی خبر دارد. اما همچنان کاربران ایرانی می توانند با دسترسی به آی پی غیر ایرانی از خدمات آن استفاده نمایند.

با توجه به گفته های بالا به نظر می رسد گیت هاب تنها مورد استفاده برنامه نویسان و توسعه دهندگان می باشد که این کاملا اشتباه است. گیت هاب به هر کسی این اختیار را می دهد تا برای مدیریت پروژه خود و همکاری با سایر اعضای تیم، در این شبکه شروع به فعالیت کند و از GitHub استفاده نماید.

در گیت هاب اصطلاحات کاربردی فراوانی وجود دارد که بهتر است قبل از شروع به کار با آن در موردشان مطلع شوید. از جمله Repo به معنای مخزن می باشد و در واقع مخازنی را گفته می شود که می توان اطلاعات را روی آن ها ذخیره کرد. Fork این امکان را می دهد که روی پروژه های متن باز گیت هاب کار کرد. Pull Request نیز همان درخواست ادغام معروف است. زمانی که می خواهید در یک پروژه نقشی داشته باشید و تغییراتی در آن اعمال کنید به نگهدارنده یا ایجاد کننده پروژه درخواست Pull Request می دهید و پس از اجازه او می توانید تغییرات لازم را اعمال نمایید.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

رویال پرداخت ارائه دهنده خدمات آنلاین پرداخت های ارزی و نقد کردن درآمد ارزی فریلنسرها

شبکه های اجتماعی

تلفن: ۰۲۱۹۱۳۰۲۳۰۸

تمامی حقوق مادی و معنوی از ابتدا تا کنون متعلق به رویال پرداخت می باشد. توسعه داده شده توسط تیم توسعه رویال پرداخت