R O Y A L P A R D A K H T
ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

راهنمای مطالعه ماینینگ بیت کوین:

  • استخراج بیت کوین (ماینینگ بیت کوین) به چه معناست؟
  • بیت کوین یا طلای دیجیتال چیست؟
  • استخر ماینینگ یا mining pool چیست ؟
  • چرا بیت کوین ارزشمند است؟

 بیت کوین یا طلای دیجیتال چیست؟

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

شاید نام “طلای دیجیتال” در فضای مجازی و رسانه ها، توجه شما را هم به خود جلب کرده باشد. “بیت کوین” یا طلای دیجیتال، یک نوع ارز دیجیتال می باشد که در دنیای اینترنت مبادله می شود. در واقع بیت کوین نوعی پول می باشد که شما می توانید با استفاده از آن تجارت، خرید و فروش و یا کار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بیت کوین و شبکه ی بیت کوین، می توانید به مقاله ی “بیت کوین چیست” مراجعه نمایید. در این مقاله ما شما را با ماینینگ بیت کوین یا نحوه ی استخراج بیت کوین آشنا می کنیم.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، بیت کوین گونه ای از ارز دیجیتال است. بیت کوین در واقع نوعی پول است که فقط در دنیای دیجیتال ارزش دارد و در هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است. مبادلات بیت کوین در انحصار هیچ شرکت یا سازمان خاصی نیست؛ بلکه یک شبکه غیر متمرکز گسترده به وسعت کل دنیا از آن پشتیبانی می‌کند. هر کس در هر جای دنیا می‌تواند به این شبکه ی گسترده بپیوندد.

با توجه به این که مبادلات بیت کوین تنها در فضای مجازی انجام می شود؛ برای مدیریت این تراکنش ها و حفظ امنیت آن ها، نیاز به ساز و کار ویژه ای است که به آن فرایند “استخراج بیت کوین” یا “ماینینگ” می‌گویند. در واقع بیت کوین ها مانند طلاهایی هستند که در معدن وجود دارند؛ اما قابل دسترس نیستند. ماینرها با انجام فرایند ماینینگ، این طلاها را آزاد می‌کنند و از این طریق دستمزد دریافت می‌کنند.

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

در واقع ماینرها یا استخراج کنندگان بیت کوین، وظیفه ی تأیید تراکنش ها را دارند. آن ها از این راه می توانند کسب درآمد کنند؛ درآمد آن ها به دو صورت زیر تأمین می شود:

  • بخشی از تراکنش انجام شده به عنوان دستمزد استخراج کننده مشخص شده و به او تعلق می گیرد.
  • هر مرتبه و با استخراج هر بلاک، مقداری بیت کوین نیز تولید می شود که بین استخراج کنندگان آن بلاک تقسیم می شود.

پاداش ماینر ها با گذر زمان کمتر می شود؛ و دلیل اصلی آن نیز تئوری کمیابی می باشد؛ به این معنا که کم یاب شدن بیت کوین ها، سبب افزایش قیمت آن ها می شود. با توجه به روند موجود،پیش بینی می شود که تا سال ۲۱۴۰ همه ی واحد های بیت کوین استخراج شود؛ درست مثل طلا که یک روز تمام می شود!

چگونگی فعالیت ماینر ها

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

تراکنش های مالی بیت کوین در قالب یک سری معادلات ریاضی انجام می‌شود و پیچیدگی هایی دارد. با انجام هر تراکنش، مسابقه ای بین ماینرها شکل می گیرد و هر کس که بتواند زودتر معادله را حل کند، بیت کوین تولید شده را خواهد برد!

ضمناً ماینرها برای حل این معادلات، دستگاه های قدرتمند و سخت افزار های کامپیوتری بسیار قوی نیاز دارند و حل این معادلات پیچیدگی های بسیار دارد. در این زمینه شاخصه ها و محدودیت های بسیاری نیز وجود دارد. برای مثال معیاری به نام “سختی استخراج” تعیین شده تا سرعت و مدت زمان تولید هر بلاک را کنترل کند. چنانچه قدرت پردازش یک ماینر بالا رود، این معیار نیز بالا می رود تا زمان استخراج بیت کوین کمتر از ده دقیقه نشود. همچنین، برای معادله های دشوار این معیار کاهش می یابد. محدودیتی نیز در زمینه ی تعداد بیت کوین های تولید شده وجود دارد. تنها 21 میلیون بیت کوین قابل تولید است و پس از آن بیت کوین جدیدی تولید نمی شود.

استخر ماینینگ یا mining pool ؟

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم، انجام فرایند ماینینگ و حل معادلات پیچیده ی آزاد سازی بیت کوین، نیازمند منابع سخت افزاری بسیار قدرمند می باشند. برخی از کاربران برای گرفتن نتایج بهتر، منابع سخت افزاری خود را با یک دیگر به اشتراک می گذارند. به این ترتیب آن چه حاصل می شود یک mining pool خواهد بود که از قدرت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود. در این شرایط احتمال حل هر بلوک افزایش یافته و پاداش بیشتری از آزاد سازی بیت کوین ها حاصل می شود؛ سپس این پاداش، میان ماینرها تقسیم می شود. ماینرها معتقدند که این سیستم بسیار کارآمدتر خواهد بود. آن ها می گویند با استفاده از استخر ماینینگ، ضمن صرفه جویی در هزینه های خود، به سود بیشتری نیز دست می یابند.

 چرا بیت کوین ارزشمند است؟

ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم، بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که تنها در دنیای دیجیتال مبادله می شود و نمود فیزیکی ندارد. بیت کوین ها زیر نظر هیچ بانک و سازمان خاصی هم نیستندو این مزیت بزرگی محسوب می شود، چرا که تحت تأثیر تورم قرار نمی گیرند. همچنین با توجه به این که بیت کوین ها تعداد محدودی دارند، روز به روز کمیاب تر و با ارزش تر می شوند. به همین دلیل سرمایه گذاری روی آن ها می تواند بسیار سود آور باشد.

نکته: توضیحات ارائه شده صرفاً برای آگاهی شما از نحوه ی استخراج بیت کوین ها و فرایند ماینینگ بود و برای استخراج بیت کوین ها، نیازی به دانستن مفاهیم تئوری ماینینگ وجود ندارد.

مطالب مرتبط:

 

خلاصه
ماینینگ بیت کوین, ماینینگ بیت کوین چیست؟
نام مقاله
ماینینگ بیت کوین چیست؟
توضیحات
توضیحات ارائه شده صرفاً برای آگاهی شما از نحوه ی استخراج بیت کوین ها و فرایند ماینینگ بود و برای استخراج بیت کوین ها، نیازی به دانستن مفاهیم تئوری ماینینگ وجود ندارد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

رویال پرداخت ارائه دهنده خدمات آنلاین پرداخت های ارزی و نقد کردن درآمد ارزی فریلنسرها

شبکه های اجتماعی

تلفن: ۰۲۱۹۱۳۰۲۳۰۸

تمامی حقوق مادی و معنوی از ابتدا تا کنون متعلق به رویال پرداخت می باشد. توسعه داده شده توسط تیم توسعه رویال پرداخت